Бомбашки напад во Грозни (2002)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 43°24′00″ N; 45°42′58″ E / 43.4° СГШ; 45.716° ИГД / 43.4; 45.716

Бомбашки напад во Грозни
МестоГрозни, Чеченија, Русија
Датум27 декември 2002
ЦелЧеченска влада
Вид на нападкола бомба
Мртви83[1]
Повредени210

Бомбашкиот напад во Грозни се случил на 27 декември 2002 година кога три чеченски бомбаши самоубијци ги активирале експлозивните направи при што загинале 83 луѓе, а над 200 биле повредени.

Наводи[уреди | уреди извор]