Бомбашки напад во Кизлар (2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
МестоКизлар , Русија
Датум31 март 2010
ЦелКанцеларија на локалното Министерство за внатрешни работи и ФСБ агенција
Вид на нападСамоубиствен бомбашки напад
Мртви12
Повредени18

Терористичкиот напад во Кизлар е напад кој се случил на 31 март 2010 година во истоимениот град, во Дагестан, Русија. Според информациите, во самоубиствените напади загинале 12 лица, а уште 18 биле повредени.[1]

Бомбашкиот напад се случил по само 48 часа од Терористичките напади во во Москва. Според властите во Русија, овие напади се поврзени.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://english.aljazeera.net/news/europe/2010/03/201033153247529911.html
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-05-12. Посетено на 2010-04-07.