Прејди на содржината

Терористички напад во Владикавказ (1999)

Од Википедија — слободната енциклопедија

43°00′58″N 44°39′00″E / 43.016° СГШ; 44.65° ИГД / 43.016; 44.65

Терористички напад во Владикавказ
МестоВладикавказ , Русија
Датум19 март 1999 (UTC+3)
Вид нападбомбашки напад
Мртви62

Терористичкиот напад во Владикавказ претставува бомбашки напад во градот Владикавказ во Русија, кој се случил на 19 март 1999 година на еден пазар, каде загинале 62 лица, а повеќе од 300 биле повредени.

На 15 декември 2003 година, Врховниот суд на Северна Осетија ги осудил обвинетите. Адам Цуров бил осуден на доживотен затвор.