Прејди на содржината

Акмолинска област

Координати: 52°0′N 69°0′E / 52.000° СГШ; 69.000° ИГД / 52.000; 69.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Акмола (област))
Акмолинска област
Ақмола облысы
Акмолинская область
Област
Центарот на Кокшетау
Центарот на Кокшетау
Грб на Акмолинска област
Акмолинската област во рамките на Казахстан
Акмолинската област во рамките на Казахстан
Координати: 52°0′N 69°0′E / 52.000° СГШ; 69.000° ИГД / 52.000; 69.000
Земја Казахстан
Админ. центарКокшетау
Управа
 • УправникСергеј Кулагин
Површина[1]
 • Вкупна146.219 км2 (56,455 ми2)
Население (2013-02-01)[2]
 • Вкупно733.113
 • Густина5,0/км2 (13/ми2)
Пошт. бр.020000
Повик. бр.+7 (717)
ISO 3166KZ-AKM
Рег. таб.03, C
Окрузи17
Градови8
Паланки14
Села671
Мреж. местоakmo.gov.kz

Акмолинска област (казашки: Ақмола облысы, руски: Акмолинская область) — област во централниот дел на Казахстан. Населението на областа изнесува 733.113 (2013), а нејзиниот административен центар Кокшетау има 153.057 жители (2013).

Етнологија[уреди | уреди извор]

Акмола или Акмола на казашки значи бел погреб.

Демографија[уреди | уреди извор]

Етничики Казаци, според пописот извршен во 2009 година биле со процент од 43,5% додека пак Русите биле застапени со 36,5%.[3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]