Јудејска Пустина

Координати: 31°42′N 35°18′E / 31.700° СГШ; 35.300° ИГД / 31.700; 35.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирот „Св. Сава Осветен“ во долината Кидрон
Ридови на Јудејската Пустина

Јудејска Пустина (хебрејски: מִדְבַּר יְהוּדָה Мидбар Јехуда, арапски: صحراء يهودا Сахара Јахудан) — пустина во Израел и Западниот Брег која го зафаќа просторот источно од Ерусалим и се спушта до Мртвото Море. Се протега од североисточниот дел на пустината Негев до подрачјето источно од Бејт Ел, и се одликува со бројни тераси со косини. Завршува со стрмна косина која запира во Мртвото Море и Јорданската Долина. Пустината ја сечат разни вади (долови со повремени водотеци) од североисток и југоисток и многу кланци, со длабочина од 36 м на запад до 18 м на исток.[1] Пустината е подрачје со посебен морфолошки состав долж источната страна на Јудејските Планини.

Пустината понекогаш се нарекува יְשִׁימוֹן Јешимон, што значи пустина или дивина,[2] Дивина на Јуда или Дивина на Јудеја.[3]

Местоположба и клима[уреди | уреди извор]

Јудејската Пустина е сместена источно од градот Ерусалим и се спушта кон Мртвото Море. Поважни градски центри на ова подрачје се Ерусалим, Витлеем, Гуш Ецион, Ерихон и Хеврон.

Врнежите на подрачјето на Јудеја се движат од 400 до 500 мм на западните ридови, 600 мм околу западен Ерусалим (во централна Јудеја) и 400 мм во источен Ерусалим. Источните делови добиваат само 100 мм поради ефектот на дождовна сенка. Климата се движи од средоземна на запад и пустинска на исток, со појас на степска клима во средината.

Издан[уреди | уреди извор]

Во своето истражување, Еврејскиот универзитет во Ерусалим утврдил присуство на подземно наоѓалиште на слатка вода (издан) под Јудеската Пустина, наречен Издан на Јудејската група, кој почнува од Јудејските Планини и оди во североисточен правец кон Мртвото Море, а излегува на површина од изворите во Цуким, Каме, Самар и Ејн Геди. Изаднот се полни од дождовница и има просечна годишна зафатнина од 100 милиони кубици вода.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Geography and Politics in Israel Since 1967“.
  2. „Strong's Hebrew: 3452. יְשִׁימוֹן (yeshimon) -- waste, wilderness“.
  3. „Judean Wilderness“. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 2017-06-13.
  4. „There's Water Under the Desert -- But It's Hardly Being Used“.

31°42′N 35°18′E / 31.700° СГШ; 35.300° ИГД / 31.700; 35.300