Јудејски Планини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јудејски Планини
Поглед на Јудејските Планини
Највисока точка
ВрвХалхул
Надм. височина1026 м [1]
Име
Изворно имеהרי יהודה
جبال الخليل
Географија
Јудејски Планини is located in Израел
Јудејски Планини
Местоположба во Израел
Координати31°40′N 35°10′E / 31.667° СГШ; 35.167° ИГД / 31.667; 35.167Координати: 31°40′N 35°10′E / 31.667° СГШ; 35.167° ИГД / 31.667; 35.167
Матичен венецГолема Раседна Долина
Геологија
Периоддоцна креда
Вид карпацрвеница, варовник

Јудејски Планини или Јудејски Ридови (хебрејски: הרי יהודה Хареј Јехуда, арапски: جبال الخليل Џибал ел-Халил) — планински венец близу Ерусалим, Израел со најголема височина од 1.026 м.[1] На оваа планина во минатото биле сместени многу библиски градови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Peter N. Peregrine, Melvin Ember, уред. Encyclopedia of Prehistory: South and Southwest Asia. 8. https://books.google.com/books?id=C-TQpUtI-dgC&pg=PA295. посет. 13 февруари 2012 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]