Милано-Сан Ремо 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Милано-Сан Ремо 2012
Светска турнеја UCI 2012, трка 4 од 28
Milano-sanremo 2011.png
Рута на Милано-Сан Ремо 2012
Детали за трката
Датум 17 март
Должина 298 km (185.2 mi)
Време 6ч 59' 24" (42.632 mph/68,610 км/ч

)

Добитници на наградите
Победник  Сајмон Геранс (Австралија) (ГринЕЏ)
Втор  Фабијан Канчелара (Швајцарија) (РадиоШек-Нисан)
Трет  Винченцо Нибали (Италија) (Ликвигас-Канондејл)
2011
2013

Милано-Сан Ремо 2012 било 103. издание на еднодневната велосипедска трка Милано-Сан Ремо. Била одржана на 17 март на должина од 298 километри и била четврта трка во сезоната 2012 на светската турнеја.

Трката ја освоил возачот на ГринЕЏ Сајмон Геранс, кој бил дел од групата од тројца возачи, кои се бореле за победа во спринтерската завршница.[1][2] Геранс завршил пред возачот на РадиоШек-Нисан Фабијан Канчелара – победникот на трката во 2008 – и возачот на Ликвигас-Канондејл Винченцо Нибали, кој го комплетирал подиумот.[3]

Екипи[уреди]

25 екипи учествувале на Милано-Сан Ремо 2012. Секоја екипа започнала со осум возачи, правејќи ја групата од 200 возачи. Тие биле:[4]

Резултати[уреди]

[2]

Велосипедист Екипа Време
1  Сајмон Геранс (АВС) ГринЕЏ 6ч 59' 24"
2  Фабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Нисан и.в.
3  Винченцо Нибали (ИТА) Ликвигас-Канондејл и.в.
4  Петер Саган (СВК) Ликвигас-Канондејл + 2"
5  Џон Дегенколб (ГЕР) Проект 1т4и + 2"
6  Филипо Поцато (ИТА) Фарнезе Вини-Селе Италија + 2"
7  Оскар Фреир (ШПА) Катјуша + 2"
8  Алесандро Балан (ИТА) БМЦ Рејсинг Тим + 2"
9  Даниел Ос (ИТА) Ликвигас-Канондејл + 2"
10  Даниеле Бенати (ИТА) РадиоШек-Нисан + 2"

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]