Прејди на содржината

Medal of Honor (серијал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серијал Medal of Honor

Жанр(ови) Пукач од прво лице
Изработувач(и) EA Los Angeles

EA Digital Illusions CE
DreamWorks Interactive
2015 Inc.
Rebellion Developments
Netherock Ltd.
TKO Software
Budcat Creations
EA Canada

Издавач(и) Electronic Arts
Автор(и) Стивен Спилберг[1]
Подлоги PlayStation, Game Boy Advance, ЛС (Линукс, Windows), Mac OS X, PlayStation 2, GameCube, Xbox, PlayStation Portable, Wii, Xbox 360, PlayStation 3
Прво издание Medal of Honor
11 ноември, 1999
Официјално
веб-место
http://www.medalofhonor.com/

Medal of Honor (MoH) — серијал од пукачки видеоигри од прво лице што се одвиваат во Втората светска војна, а во октомври, 2010 година, треба да излезе и игра што ќе се одвива во Авганистан. Првата игра е изработена од DreamWorks Interactive (сега EA Los Angeles) и издадена од Electronic Arts во 1999 година за конзолата PlayStation. Подоцна следеше цел серијал од игри Medal of Honor со неколку раширувања, за разни конзоли и за ЛС и Apple Mac. Автор на серијалот е Стивен Спилберг.

Приказна

[уреди | уреди извор]

Во Medal of Honor играчот е ставен во улога на војник од Сојузните сили, во текот на Втората светска војна, додека во Medal of Honor (2010), играта се одвива во модерно време во Авганистан, со модерно оружје.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]