Medal of Honor (видеоигра од 2010 година)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Medal of Honor

Плакатот на Medal of Honor
Изработувач(и) EA Los Angeles (самостоен режим)[1]
EA Digital Illusions CE (групен режим)
Издавач(и) Electronic Arts
Серијал Medal of Honor
Погон Unreal Engine 3 (самостоен режим)
Frostbite Engine (групен режим)[1]
Подлоги Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360
Режим(и) Самостоен, групен
Медиум ДВД, Blu-ray диск
Побарувања Процесор:
• Pentium D 3.0GHz
• Core 2 Duo 2.0GHz
• Athlon X2

Меморија:

• 2ГБ

Видеокартичка:

• GeForce 7800 GT
• ATI X1900[2]
Начин на
контролирање
Гејмпад, тастатура, глувче

Medal of Honor е најавена пукачка видеоигра од прво лице од серијалот Medal of Honor, изработен од EA Los Angeles и DICE[3], која треба да излезе за Microsoft Windows, PlayStation 3 и Xbox 360 на 12 октомври,[4][5]. Играта е рестартирање на првичната серија и се одвива во денешен Авганистан за време на Авганистанската војна. Самостојниот режим (кампањата) на Medal of Honor користи многу изменета верзија на погонот Unreal Engine 3, а групниот режим го користи погонот Frostbite.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Грејсон, Нејтан (26 јануари 2010). „Medal of Honor using two game engines“. VG 247. Посетено на 26 јануари 2010.
  2. „Pre-Purchase Requirements for Medal of Honor on Steam“. Steam. Посетено на 22 јуни 2010.
  3. Тор Торсен (2009-11-10). „2010 Need for Speed confirmed, Medal of Honor reboot details soon“. GameSpot. Посетено на 2009-12-02.
  4. http://www.vg247.com/2010/05/05/ea-announces-october-release-for-medal-of-honor/
  5. Петрик Гарат (2009-12-02). „Medal of Honor reboot is modern-day shooter, will hit in 2010“. VG247. Посетено на 2009-12-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]