Electronic Arts

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Electronic Arts
ТипЈавна
Oснована1982
СедиштеРедвуд Сити, Калифорнија, САД
Клучни личностиЏон Рикитело (главен извршен директор)
Џон Шаперт
Френк Гибо
(претседател, EA Games)
Питер Мур
(претседател, EA Sports)
Род Хамбл
(извршен потпретседател, The Sims)
Бери Котл
(потпретседател на GM, EA Interactive)
Лери Пробст (претседател)
Трип Хокинс (основач; поранешен главен извршен директор) (1982–1991)
ДејностИнтерактивна забава
ПроизводиСеријалот Battlefield
Серијалот Burnout
Серијалот Command & Conquer
Серијалот FIFA
Серијалот Fight Night
Серијалот Madden NFL
Серијалот NHL
Серијалот Medal of Honor
Серијалот NBA Live
Серијалот Need for Speed
Серијалот Rock Band
Серијалот The Sims
Пазарна вредност$11 милијарди (2008)[1]
Приходи$4,2 милијарди (2008) [1]
Нето приход-$1,08 милијарди (2008) [2]
Вработени7.320 (2009)[2]
ПорталEA.com

Electronic Arts, Inc. (EA) (се чита: електроник артс) е меѓународен изработувач, издавач и дистрибутер на видеоигри. Компанијата е основана на 28 мај, 1982 од страна на Трип Хокинс и е пионер во компјутерските игри. Позната е по тоа што го промовирала дизајнерите и програмерите на своите игри. Почнала како издавач на видеоигри за домашни компјутери. Во раните 1980-ти, компанијата почна да изработува игри за компјутери, а до 1990-тите и игри за конзоли. Подоцна компанијата порасна со купување на неколку успешни софтверски компании. До раните 2000-ти, EA стана една од најголемите издавачи (како трето лице) во светот. Моментално, најуспешните производи на EA се спортски игри издавани од EA Sports, игри со лиценци од познати филмови како Хари Потер и долги познати серијали како Need for Speed, Medal of Honor, The Sims, Battlefield и поновите игри од серијалот Burnout и Command & Conquer.

Игри[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Список на игри на Electronic Arts.

Поважни издадени игри[уреди | уреди извор]

Некои од најзначајните и најпознати игри од историјата на видеоигрите се издадени од страна на EA. Некои од нив се набројани подолу. Иако EA ги издале овие игри, не ги изработиле тие сите; некои се изработени од независни студија. Првата игра EA ја изработиле во 1987.

Најавени игри[уреди | уреди извор]

2010[уреди | уреди извор]

2011[уреди | уреди извор]

Непознат датум[уреди | уреди извор]

 • Battlefield 3
 • Burnout 6
 • Mass Effect 3
 • Rock Band 3
 • The Godfather III
 • Project Mercury
 • Hasbro Family Game Night 3 - Xbox 360, PS3, Wii
 • MONOPOLY Streets - Xbox 360, PS3, Wii, Nintendo DS
 • MySims SkyHeroes - Xbox 360, Ps3, Wii, Nintendo DS
 • RISK: Factions - XBLA
 • Spare Parts - XBLA, PSN

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Company Profile for Electronic Arts Inc (ERTS)“. Посетено на 2008-10-01.
 2. EA cutting 1,500 jobs, over 'a dozen' games cancelled од Gamespot
 3. In 2008, Pinball Construction Set was awarded at the 59th Annual Technology & Engineering Emmy Awards for "User Generated Content/Game Modification": 2008 Tech Emmy Winners

Надворешни врски[уреди | уреди извор]