3 април (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ана де Божу на Муленскиот триприх (1489-99)
Еди Марфи во 2010 г.
1461  Ана де Божу — француска принцеза, ќерка на Луј XI.
1783  Вашингтон Ирвинг — американски писател, есеист, историчар и дипломат († 1859).
1922  Дорис Деј — американска филмска глумица и пејачка.
1924  Марлон Брандо — американски филмски глумец († 2004).
1930  Хелмут Колканцелар на Германија.
1932  Јован Ивањин — македонски поет и романописец.
1942  Адемир да Гуја — бразилски фудбалер.
1943  Зоран Ковачевски — македонски писател.
1958  Алек Болдвин — американски глумец.
1961  Еди Марфи — американски глумец и комичар.
1978  Томи Хас — германски тенисер.
1984  Макси Лопез — аргентински фудбалер.
1985  Леона Луис — британска поп-пејачка.
1995  Адријан Рабио — француски фудбалер.