1008 Ла Пас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1008 Ла Пас
Откривање
ОткривачМакс Волф[1]
Откриено31 октомври 1923[1]
Ознаки
MPC ознака1008 La Paz[1]
1923 PD[1]
Main-belt asteroid

1008 Ла Пасастероид, откриен од астрономот Макс Волф на 31 октомври 1923 година. Привремената ознака била 1923 PD, за подоцна да биде наречен Ла Пас, главниот град на Боливија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Schmadel, Lutz (1992). Dictionary of Minor Planet Names. 1. Berlin: Springer Verlag. ISBN 3-540-00238-3.