1008 Ла Пас

Од Википедија — слободната енциклопедија
1008 Ла Пас
Откривање
ОткривачМакс Волф[1]
Откриено31 октомври 1923[1]
Ознаки
ЦМП-ознака1008 La Paz[1]
1923 PD[1]
Main-belt asteroid

1008 Ла Пасастероид, откриен од астрономот Макс Волф на 31 октомври 1923 година. Привремената ознака била 1923 PD, за подоцна да биде наречен Ла Пас, главниот град на Боливија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Schmadel, Lutz (1992). Dictionary of Minor Planet Names. 1. Berlin: Springer Verlag. ISBN 3-540-00238-3.