1008 Ла Паз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1008 Ла Паз
Откривање
ОткривачМакс Волф[1]
ОткриеноОктомври 31, 1923[1]
Ознаки
MPC ознака1008 La Paz[1]
1923 PD[1]
Main-belt asteroid

1008 Ла Пазастероид, откриен од астрономот Макс Волф на 31 октомври 31 1923 година. Привремената ознака била 1923 PD, за подоцна да биде наречен Ла Паз, главниот град на Боливија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Schmadel, Lutz (1992). Dictionary of Minor Planet Names. 1. Berlin: Springer Verlag. ISBN 3-540-00238-3. http://books.google.se/books?id=aeAg1X7afOoC&pg=PA88&dq=1008+La+Paz&hl=sv&sa=X&ei=fdbBUs2UMsqT4ATf8IC4CA&ved=0CD0Q6AEwAg#v=onepage&q=1008%20La+Paz&f=false.