Шинел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Корица од Игор Грабар

„Шинел“ (се преведува уште и „Шинела“; Руски: Шинель, во превод палто) е расказ од рускиот писател Николај Васиљевич Гогољ, објавен во 1842 година. Расказот имал големо влијание на рускиот реализам и целокупно понатамошна книжевност, за што ни сведочи познатата реченица на Достоевски „Сите ние излеговме од под 'Шинела' на Гогољ“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nabokov, Vladimir (1981). Lectures on Russian Literature. New York: Harcourt Brace Jovanovich. стр. 54. ISBN 0-15-149599-8.