Арабески (Гогољ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Арабески - збирка раскази на рускиот писател Николај Гогољ од 1835 година. Ова е третата збирка раскази на Гогољ, а таа содржи три раскази од животот во Петроград - „Невскиот проспект“, „Портрет“ и „Дневникот на еден лудак“ кои, заедно со расказите „Нос“ и „Шинел“, напишани подоцна, го сочинуваат прославениот петроградски циклус раскази.

Содржина[уреди | уреди извор]

Збирката ги содржи следниве раскази:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Радован Лалић, „Предговор“ во: Николај Васиљевич Гогољ, Мртве душе (поема). Београд: Просвета, 1966, стр. XXX.