Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Злетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Sv. Bogorodica od Zletovo 13.JPG

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Злетовска
Местоположба

Координати 41°59′27″N 22°14′21″E / 41.99083° СГШ; 22.23917° ИГД / 41.99083; 22.23917Координати: 41°59′27″N 22°14′21″E / 41.99083° СГШ; 22.23917° ИГД / 41.99083; 22.23917
Место Злетово
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба XVI век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен

Успение на Пресвета Богородицацрква во пробиштипското село Злетово. Му припаѓа на Штипското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА. Ова е главна црква во селото, како и главен храм на Злетовската парохија. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Постои несогласување во врска со годините на изградба на црквата поради тоа што таа претрпела неколку фази на преизградба. Првично била еднокорабна, од кршен камен и малтер. Од таа градба денес преостанува само полукружната апсида со зачуван стар живопис. Апсидата е вградена во новата градба, која исто така е еднокорабна, но потесна и подолга, градена од делкан камен со полукружен свод. Нартексот од западната страна и тремот од јужната се од третата градежна фаза од 1853 г.

Фрескоживописот од првата фаза е релативно добро зачуван. Според историчарот Коста Балабанов, тој е стилски близок на делата од првата половина на XVI век. Најблизок споредбен материјал е живописот во црквата „Св. Никола“ на Топличкиот манастир.[2]

Иконите се од XIX век, дело на Анастас Зограф од Крушево.[3]

Во преродбеничкиот период оваа црква била под врховенството на Бугарската егзархија, додека пак помалата црква „Св. Илија“ ја држеле српските црковни власти од Цариградската патријаршија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. Велев, Илија (1990). Преглед на средновековни цркви и манастири во Македонија. Наша Книга. стр. 40.
  3. „Злетовска парохија“. Брегалничка епархија. Посетено на 1 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]