Прејди на содржината

Црква „Св. Трифун“ - Злетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Трифун - Пирог
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Злетовска
Местоположба
Место Злетово
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Трифун
Изградба XVI век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен

Св. Трифун - Пирогцрква во пробиштипското село Злетово. Му припаѓа на Штипското архијерејско намесништво во Брегалничката епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Денес црквата е во урнатини.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Регистрирани споменици на културата“. Општина Пробиштип. Посетено на 5 декември 2020.