Црква „Вознесение Христово“ - Градешница

Координати: 41°04′56.9″N 21°46′15.8″E / 41.082472° СГШ; 21.771056° ИГД / 41.082472; 21.771056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба

Карта

Координати 41°04′56.9″N 21°46′15.8″E / 41.082472° СГШ; 21.771056° ИГД / 41.082472; 21.771056
Место Градешница
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис

Вознесение Христовоцрква во селото Градешница.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на неколку стотина метри источно од селото во близина на месноста Темнички Вир.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Бранислав Ристески од Институтот за старословенска култура во Прилеп во склоп на опсежни археолошки истражувања во периодот од 1990 до 1998 година открил дека на местото на коешто се наоѓаат денешните цркви „Св. Антониј“, „Св. Ѓорѓи“ и „Вознесение Христово“ од средината на II до крајот на III век постоел комплекс на римски вили.[2] Местото на коешто се наоѓа црквата „Вознесение Христово“ имала производен карактер, а во вдлабените делови од карпите кои се јасно видливи и денес се произведувало вино.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со правоаголна основа без апсида. Влезот се наоѓа на западната страна и во црквата се влегува преку дрвена врата. Над влезот има празна ниша. Внатрешноста на црквата не е зографисана и во неа се сместени бројни икони.

Во дворот на црквата се се сместени два помошни објекти, од кои едниот е изграден од дрво, а другиот од бетонски тули.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Темнички вир, село Градешница“. Rural Adventure.
  2. Св. Ѓорѓи, с. Градешница (Church St. Gjorgi, v. Gradesnica) Архивирано на 18 октомври 2021 г.“. Итар Пејо.
  3. Градешница Архивирано на 5 октомври 2021 г.“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]