Црква „Св. Антониј“ - Градешница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Антониј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба

Карта

Координати 41°05′00.4″N 21°46′12.5″E / 41.083444° СГШ; 21.770139° ИГД / 41.083444; 21.770139Координати: 41°05′00.4″N 21°46′12.5″E / 41.083444° СГШ; 21.770139° ИГД / 41.083444; 21.770139
Место Градешница
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Антониј Велики
Завршено 1980-ти
Архитектонски опис

Свети Антонијцрква во селото Градешница.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во пошумен предел на околу стотина метри источно од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Бранислав Ристески од Институтот за старословенска култура во Прилеп во склоп на опсежни археолошки истражувања во периодот од 1990 до 1998 година открил дека на местото на коешто се наоѓаат денешните цркви „Св. Антониј“, „Св. Ѓорѓи“ и „Вознесение Христово“ од средината на II до крајот на III век постоел комплекс на римски вили. Местото на коешто денес се наоѓа црквата „Св. Антониј“ се користел за престој и бил наменет за уживање.[1] Црквата настанала откако вилата којашто се наоѓала на нејзиното место во IV век била претворена во ранохристијански храм, а остатоците се забележителни и денес. Во денешниот облик, црквата била изградена во текот на 1980-тите.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со правоаголна основа без апсида. Влезот се наоѓа на западната страна и во црквата се влегува преку дрвена врата. Десно од влезната врата има натпис на грчки јазик. Внарешноста на црквата не е зогафисана и во неа има бројни икони.

Во дворот на црквата, непосредно пред влезот има надгробен споменик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]