Прејди на содржината

Црква „Св. Илија“ - Градешница

Координати: 41°05′25.9″N 21°46′19.7″E / 41.090528° СГШ; 21.772139° ИГД / 41.090528; 21.772139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба

Карта

Координати 41°05′25.9″N 21°46′19.7″E / 41.090528° СГШ; 21.772139° ИГД / 41.090528; 21.772139
Место Градешница
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис

Свети Илија – манастирска црква на Бренскиот манастир.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна. Главниот влез на црквата се наоѓа на западната страна и над него има ниша со застаклен дрворез, а црквата има и спореден влез на јужната страна над којшто има ниша со празна застаклена дрвена рамка. Објектот е изграден од варовник и во целост е покриен со кров од ќерамиди. Внатрешноста на црквата не е зографисана, со исклучок на иконостасот којшто наместо икони содржи фрески. На ѕидовите во храмот се закачени бројни икони. Во црквата има и мермерна плоча на којашто е запишан датумот на изградба и осветување на манастирскиот конак.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 15. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]