Црква „Св. Атанасиј“ - Градешница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Црква „Св. Атанасиј“ - Градешница 7.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Старавинска
Местоположба

Карта

Координати 41°05′24.8″N 21°45′16.6″E / 41.090222° СГШ; 21.754611° ИГД / 41.090222; 21.754611Координати: 41°05′24.8″N 21°45′16.6″E / 41.090222° СГШ; 21.754611° ИГД / 41.090222; 21.754611
Место Градешница
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено 1980-ти
Архитектонски опис

Свети Атанасијцрква во селото Градешница. Се среќава и како манастирска црква.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на неколку километри северно од селото, на ридот Атанасица којшто ѝ дава доминантна положба во однос на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1980-тите години и долги години била во лоша состојба. Во периодот 2011-2012 била препокриена и ставена во заштита на Општина Новаци.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е со правоаголна основа и полукружна апсида на источната страна. Главниот влез се наоѓа на западната страна и над него има празна ниша, а црквата има и спореден влез на јужната страна над којшто исто така има празна ниша. До северниот ѕид е доградена затворена припрата со дрвени ѕидови. Внатрешноста на црквата не е зографисана, а иконоастасот е во изработка. Објектот е изграден од варовник и во целост е покриен со кров од ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 15. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Градешница[мртва врска]. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]