Циклоспорин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Систематско (IUPAC)
(3S,6S,9S,12R,15S,18S,21S,24S,30S,33S)-30-Ethyl-33-[(1R,2R,4E)-1-hydroxy-2-methyl-4-hexen-1-yl]-6,9,18,24-tetraisobutyl-3,21-diisopropyl-1,4,7,10,12,15,19,25,28-nonamethyl-1,4,7,10,13,16,19,22,25,28,31-undecaazacyclotritriacontane-2,5,8,11,14,17,20,23,26,29,32-undecone
Клинички податоци
Заштитени имињаNeoral, Sandimmune, others
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa601207
Licence dataEMA:[[[:Предлошка:Infobox drug/EMA-EPAR]] врска]
Бременосна
категорија
  • AU: C
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
By mouth, IV, eye drops
Фармакокинетички податоци
БиорасположливостVariable
Метаболизамliver CYP3A4
Полувреме на елиминацијаVariable (about 24 hours)
Екскрецијаbiliary
Назнака
CAS-број59865-13-3 Ок
ATC кодL04AD01 S01XA18
IUPHAR/BPS1024
DrugBankDB00091 Н
ChemSpider4447449 Ок
UNII83HN0GTJ6D Ок
KEGGD00184 Ок
ChEMBLCHEMBL160 Ок
Синонимиcyclosporin, ciclosporin A,[1] cyclosporine A, cyclosporin A (CsA)
Хемиски податоци
ФормулаC62H111N11O12
Моларна маса1202.61 g/mol
 НОк (што е ова?)  (провери)
Циклоспорин
Назнаки
СимболN/A
OPM-суперсемејство174
OPM-белковина1cwa

Циклоспорин е имуносупресивен лек и природен продукт.[3] Се употребува перорално или како интравенска инјекција за ревматоиден артритис, псоријаза, Кронова болест, нефротски синдром, и после пресадување на органи со цел да се превенира нивно отфрлање.[3][4]

Циклоспоринот бил изолиран во 1971 од габата Tolypocladium inflatum а неговата медицинска употреба започнала во 1983.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Laupacis A, Keown PA, Ulan RA, McKenzie N, Stiller CR (May 1982). „Cyclosporin A: a powerful immunosuppressant“. Canadian Medical Association Journal. 126 (9): 1041–6. PMC 1863293. PMID 7074504.
  2. „cyclosporin“. Dictionary.com Unabridged. Random House. n.d. Архивирано од изворникот на 2010-11-18. Посетено на 2011-07-13.
  3. 3,0 3,1 WHO Model Formulary 2008 (PDF). World Health Organization. 2009. стр. 221. ISBN 9789241547659. Архивирано од изворникот (PDF) на 13 December 2016. Посетено на 8 December 2016.
  4. „Cyclosporine“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот на 17 October 2016. Посетено на 8 December 2016.
  5. Watts R, Clunie G, Hall F, Marshall T (2009). Rheumatology. Oxford University Press. стр. 558. ISBN 978-0-19-922999-4. Архивирано од изворникот на 2017-11-05.