Микофенолна киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Mycophenolicacid.svg
Mycophenolic acid ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
(4E)-6-(4-Hydroxy-6-methoxy-7-methyl-3-oxo-1,3-dihydro-2-benzofuran-5-yl)-4-methylhex-4-enoic acid
Клинички податоци
Заштитени имињаCellCept, Myfortic
AHFS/Drugs.comMultum Consumer Information
MedlinePlusa601081
Licence dataUS FDA:врска
Бременосна
категорија
  • AU: D
  • US: D (Доказ за ризик)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • CA: само
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
By mouth, intravenous[1]
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост72% (sodium),
94% (mofetil)[2]
Врзување за белковините82–97%[2]
МетаболизамHepatic[2]
Полувреме на елиминација17.9±6.5 hours[2]
ЕкскрецијаUrine (93%),
faeces (6%)[2]
Назнака
CAS-број24280-93-1 Yes check.svgОк
ATC кодL04AA06
PubChemCID: 446541
IUPHAR/BPS6832
DrugBankDB01024 Yes check.svgОк
ChemSpider393865 Yes check.svgОк
UNIIHU9DX48N0T X mark.svgН
KEGGD05096 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:168396 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL866 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC17H20O6
Моларна маса320.34 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Микофенолна киселина, е имуносупресив кој се користи за превенција на отфрлање на трансплантирани органи. Првично бил воведен во промет како пролек, микофенолат мофетил (MMF), со цел да се подобри оралната биорасположливост. Од неодамна, е воведена и солта микофенолат натриум.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Austria-Codex.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „CellCept“ (PDF). TGA eBusiness Services. Roche Products Pty Limited. 13 December 2012. Посетено на 25 February 2014.