Цетел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цетел
Црквата „Св. Мартин“ во Цетел
Црквата „Св. Мартин“ во Цетел
Црквата „Св. Мартин“ во Цетел
Грб на Цетел
Цетел во рамките на Германија
Цетел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Фризија
Месни единици 15
Градоначалник Хајнер Лаукстерман (СДП)
Основни податоци
Површина 81,26 км2
Надм. височина 2 м
Население 11.915 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FRI
Пошт. бр. 26340
Повик. бр. 04453, 04452
Портал www.zetel.de
Местоположба на Цетел во рамките на округот Фризија
Карта
Карта
Координати 53°25′11″N 7°58′27″E / 53.41972° СГШ; 7.97417° ИГД / 53.41972; 7.97417Координати: 53°25′11″N 7°58′27″E / 53.41972° СГШ; 7.97417° ИГД / 53.41972; 7.97417

Цетел (германски: Zetel) — општина во округот Фризија, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 20 километри југозападно од Вилхелмсхафен и 12 километри западно од Фарел.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Цетел во североисточниот дел со еден мал свој дел се граничи со Јадскиот Залив. Останатиот дел на општината се наоѓа на гест. Во источниот и во западниот дел на општината се наоѓаат големи шумски подрачја.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на Цетел се Бокхорн на исток, Занде на север, Фридебург на запад и Упленген на југ.

Поголеми градови во близина се Вилхелмсхафен (околу 20 километри североисточно), Олденбург (околу 40 километри југоисточно) и Емден (околу 50 километри југозападно).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од следниве места и имоти:

 1. Аштеде
 2. Аштедерфелд
 3. Боленберге
 4. Боленбергерфелд
 1. Колштеде
 2. Дрифел
 3. Еленс
 4. Фуренкамп
 1. Нојенбург
 2. Нојенбургерфелд
 3. Рутел
 4. Рутелефелд
 1. Шползен
 2. Швајнебрик
 3. Клајн Швајнебрик
 4. Цетел

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]