Прејди на содржината

Централна Екваторија

Координати: 4°47′N 31°24′E / 4.783° СГШ; 31.400° ИГД / 4.783; 31.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Централна Екваторија
Central Equatoria
الاستوائية الوسطى
сојузна држава
Местоположба во Јужен Судан.
Местоположба во Јужен Судан.
Координати: 4°47′N 31°24′E / 4.783° СГШ; 31.400° ИГД / 4.783; 31.400
Држава Јужен Судан
РегионЕкваторија
Окрузи:6
Гл. градЏуба
Површина
 • Вкупна22.956 км2 (8,863 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно1.103.592
Час. појасEAT (UTC+3)

Централна Екваторија (англиски: Central Equatoria, арапски: الاستوائية الوسطى al-Istiwāʾiyya al-Wusṭā) е една од десетте сојузни држави на Јужен Судан. Централна Екваторија има површина од 22.956 км2 и главен град на оваа држава е Џуба. Централна Екваторија порано била именувана како Бахр ал-Џебел што во превод од арапски значи „Планинска Река“. Ова име било променето во денешното од страна на Јужен Судан на 1 април 2005 година.

Административна поделба

[уреди | уреди извор]

Централна Екваторија, како останати сојузни држави во Јужен Судан, е поделена на окрузи. Окрузите понатака се поделени на пајами и бомаси. Секој округ е управуван од окружен комесар кој е назначен од претседателот. Окрузите во Централна Екваторија се:

Поважни градови во Централна Екваторија се: Џуба, Каџо Кеџи, Лирија, Мангала, Рокон, Тали, Јеи, Гемаиза, Томбек, Тиндило, Муни и Реџонг.

Користена литература

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]