Источна Екваторија

Координати: 4°45′N 33°11′E / 4.750° СГШ; 33.183° ИГД / 4.750; 33.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Источна Екваторија
Eastern Equatoria
شرق الاستوائية
сојузна држава
Местоположба во Јужен Судан.
Местоположба во Јужен Судан.
Координати: 4°45′N 33°11′E / 4.750° СГШ; 33.183° ИГД / 4.750; 33.183
Држава Јужен Судан
РегионЕкваторија
Гл. градТорит
Површина
 • Вкупна82.542 км2 (31,870 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно906.126
Часовен појасEAT (UTC+3)

Источна Екваторија (англиски: Eastern Equatoria, арапски: شرق الاستوائية) е една од десетте сојузни држави во Јужен Судан. Источна Екваторија има површина од 82.542 км2 и главен град на оваа држава е Торит.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Источна Екваторија на југ граничи со Уганда, на југоисток со Кенија и на северозапад со Етиопија. На запад се наоѓа Централна Екваторија и Џонгелеј на север. Источна Екваторија е поделена на окрузи. Понатака, окрузите се поделени на пајами и бомаси. Секој окруз е управуван од окружен комесар, кој е назначен од претседателот на Јужен Судан. Окрузите на Источна Екваторија се:

  • Торит
  • Лафон
  • Магви
  • Икотос
  • Буди
  • Северна Капоета
  • Јужна Капоета
  • Источна Капоета

Поврзано[уреди | уреди извор]