Единство (Јужен Судан)

Координати: 9°0′N 29°42′E / 9.000° СГШ; 29.700° ИГД / 9.000; 29.700
Од Википедија — слободната енциклопедија
Единство
Unity
الوحدة
сојузна држава
Местоположба во Јужен Судан.
Местоположба во Јужен Судан.
Координати: 9°0′N 29°42′E / 9.000° СГШ; 29.700° ИГД / 9.000; 29.700
Држава Јужен Судан
РегионГолем Горен Нил
Окрузи:9
Гл. градБентиу
Површина
 • Вкупна35.956 км2 (13,883 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно585.801
Час. појасEAT (UTC+3)

Единство (арапски: الوحدة/ al-Wahda, англиски: Unity) е една од десетте сојузни држави на Јужен Судан. Оваа држава има вкупна површина од 35,956 км2 и главен град на истата е Бентиу. Единство е составена од девет окрузи и целата територија е богата со нафта. Оваа држава е воглавно населена од народите Нуери и Динка

Нафта[уреди | уреди извор]

Првите резерви на нафта во Судан биле откриени во 1970-те години. Меѓународните нафтени компании се приклучиле кон акцијата за откривање и дистрибуиање на нафтата, што резултирало со преселување на месното население.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Human Rights Watch , 'Sudan, oil, and human rights', www.hrw.org, November.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]