Прејди на содржината

Северен Бахр ел-Газал

Координати: 8°44′N 26°54′E / 8.733° СГШ; 26.900° ИГД / 8.733; 26.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Северен Бахр ел-Газал
Northern Bahr el Ghazal
شمال بحر الغزال
сојузна држава
Час во природа во Северен Бахр ел-Газал
Час во природа во Северен Бахр ел-Газал
Местоположба во Јужен Судан.
Местоположба во Јужен Судан.
Координати: 8°44′N 26°54′E / 8.733° СГШ; 26.900° ИГД / 8.733; 26.900
Држава Јужен Судан
РегионБахр ел-Газал
Гл. градАвеил
Површина
 • Вкупна30,543 км2 (11,793 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно720.898
 • Густина23,6/км2 (610/ми2)
Час. појасEAT (UTC+3)

Северен Бахр ел-Газал (арапски: شمال بحر الغزال/Šamāl Baḥr al-Ğazāl, англиски: Northern Bahr el Ghazal) е една од десетте сојузни држави во Јужен Судан. Државата има околу 30,543 км2[1] и е дел од регионот Бахр ел-Газал. На север државата се граничи со Дарфур, на запад и југ се граничи со Западен Бахр ел-Газал, а на исток се граничи со Варап и Абиеј. Главен град на сојузната држава е Авеил.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Северен Бахр ел-Газал е поделен на окрузи:

  • Авеил Западен Округ
  • Авеил Северен Округ
  • Авеил Источен Округ
  • Авеил Југозападен Округ
  • Авеил Јужен Округ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Northern Bahr El Ghazal“. South Sudan Disarmament, Demobilisation and Reintegration Commission. Архивирано од изворникот на 2011-07-14. Посетено на 2011-07-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]