Западна Екваторија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Западна Екваторија
Western Equatoria
غرب الاستوائية
сојузна држава
Children in Yambio, Western Equatoria, South Sudan (28 05 2009).jpg
Местоположба во Јужен Судан.
Местоположба во Јужен Судан.
Координати: 5°19′N 28°24′E / 5.317° СГШ; 28.400° ИГД / 5.317; 28.400Координати: 5°19′N 28°24′E / 5.317° СГШ; 28.400° ИГД / 5.317; 28.400
Држава Јужен Судан
РегионЕкваторија
Окрузи:10
Гл. градЈамбио
Површина
 • Вкупна79.319 км2 (30,625 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно619.029
Часовен појасEAT (UTC+3)

Западна Екваторија (англиски: Western Equatoria, арапски: غرب الاستوائية) е една од десетте сојузни држави во Јужен Судан. Државата има вкупна површина од околу 79,319 км2 и население од околу 1,731,341. Главен град на оваа сојузна држава е Јамбио.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Западна Екваторија е поделена на 10 окрузи:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]