Горен Нил (Јужен Судан)

Координати: 29°32′N 32°40′E / 29.533° СГШ; 32.667° ИГД / 29.533; 32.667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горен Нил
Upper Nile
أعالي النيل
сојузна држава
Местоположба во Јужен Судан.
Местоположба во Јужен Судан.
Координати: 29°32′N 32°40′E / 29.533° СГШ; 32.667° ИГД / 29.533; 32.667
Држава Јужен Судан
РегионГолем Горен Нил
Гл. градМалакал
Површина
 • Вкупна77.773 км2 (30,028 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно964,353
Час. појасEAT (UTC+3)

Горен Нил (арапски: أعالي النيل/ A'aly an-Nyl или Aâlâ En Nîl, англиски: Upper Nile) е една од десетте сојузни држави во Јужен Судан. Името на државата потекнува од реката Бел Нил. Државата има вкупна површина од 77,773 км2 и главен град е Малакал.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во државата Горен Нил се наоѓаат следните окрузи:[1]

 1. Балиет
 2. Фашода
 3. Лонгечук
 4. Мабан
 5. Малакал
 6. Мањо
 7. Мајвут
 8. Мелут
 9. Насир
 10. Пајиканг
 11. Ренк
 12. Уланг

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Gurtong Peace Project“. Архивирано од изворникот на 2009-03-08. Посетено на 2011-07-10.

Поврзано[уреди | уреди извор]