Џонглеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џонглеј
Jonglei
جونقلي

Џункали
сојузна држава
Местоположба во Јужен Судан.
Местоположба во Јужен Судан.
Координати: 7°24′N 32°4′E / 7.400° СГШ; 32.067° ИГД / 7.400; 32.067Координати: 7°24′N 32°4′E / 7.400° СГШ; 32.067° ИГД / 7.400; 32.067
Држава Јужен Судан
РегионГолем Горен Нил
Окрузи:12
CapitalБор
Управа
 • ГувернерКуол Мањанг Џук
Површина
 • Вкупна122.479 км2 (47,289 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно1.358.602
Часовен појасEAT (UTC+3)

Џонглеј (арапски: جونقلي, англиски: Jonglei) или понекогаш именувана како Џункали е една од десетте сојузни држави во Јужен Судан. Државата има околу 122,479 км2 и е една од најнаселените држави во Јужен Судан. Главен град на државата е Бор.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Џонглеј е поделена на следните окрузи:

 • Твик Источен Округ
 • Дук
 • Бор
 • Акобо
 • Њирол
 • Урор
 • Пибор
 • Почала
 • Ајод
 • Пиги
 • Фангак

Поврзано[уреди | уреди извор]