Езера (Јужен Судан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езера
Lakes
البحيرات‎
сојузна држава
Говедарски логор
Говедарски логор
Местоположба во Јужен Судан.
Местоположба во Јужен Судан.
Координати: 6°46′N 28°53′E / 6.767° СГШ; 28.883° ИГД / 6.767; 28.883Координати: 6°46′N 28°53′E / 6.767° СГШ; 28.883° ИГД / 6.767; 28.883
Држава Јужен Судан
РегионБахр ел-Газал
Гл. градРумбек
Површина
 • Вкупна40.235 км2 (15,535 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно695,730
Часовен појасEAT (UTC+3)

Езера (арапски: البحيرات/ al-Buhayrat, англиски: Lakes) е една од десетте сојузни држави во Јужен Судан. Езера има вкупна површина од 40,235 км2 и главен град е Румбек. Географски, државата е дел од регионот Бахр ел-Газал. На североисток се наоѓа Единство, на исток е Џонглеј, на северозапад е Варап, на југ и запад е Западна Екваторија и на југ е Централна Екваторија.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во државата Езера се наоѓаат следните округи:[1]

  1. Аверијал
  2. Куејбет
  3. Румбек Централен Округ
  4. Румбек Источен Округ
  5. Румбек Северен Округ
  6. Вулу
  7. Јирол Источен Округ
  8. Јирол Западен Округ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gurtong Peace Project“. Архивирано од изворникот на 2009-03-08. Посетено на 2011-07-10.

Поврзано[уреди | уреди извор]