Западен Бахр ел-Газал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Западен Бахр ел-Газал
Western Bahr el Ghazal
غرب بحر الغزال
сојузна држава
Местоположба во Јужен Судан.
Местоположба во Јужен Судан.
Координати: 7°53′N 25°52′E / 7.883° СГШ; 25.867° ИГД / 7.883; 25.867Координати: 7°53′N 25°52′E / 7.883° СГШ; 25.867° ИГД / 7.883; 25.867
Држава Јужен Судан
РегионБахр ел-Газал
Гл. градВау
Површина
 • Вкупна93.900 км2 (36,300 ми2)
Население (2008)
 • Вкупно333.431
Часовен појасEAT (UTC+3)

Западен Бахр ел-Газал (арапски: غرب بحر الغزال, англиски: Western Bahr el Ghazal) е една од десетте сојузни држави во Јужен Судан. Главен град не државата е Вау и таа е дел од регионот Бахр ел-Газал. Државата има вкупна површина од 93.900 km2 и е најслабонаселена држава во Јужен Судан.

Администреативна поделба[уреди | уреди извор]

Државата е поделена на окрузи:

  • Боро
  • Деим Зубеир
  • Ере
  • Ката
  • Кор Гана
  • Нарџур
  • Сопо
  • Удики
  • Вау

Поврзано[уреди | уреди извор]