Голем Горен Нил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположба на регионот во Јужен Судан.

Голем Горен Нил (арапски: أعظم أعالي النيل, англиски: Greater Upper Nile) е регион во североисточен Јужен Судан.[1] Името на регионот потекнува од реката Бел Нил.

Географија[уреди | уреди извор]

Регионот е составен од следните сојузни држави: Џонглеј, Единство и Горен Нил.[1] На исток од регионот е Етиопија, а на север е Судан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „SUDAN: land conflicts threaten peace in Upper Nile State“. Afronline. 23 June 2011. Посетено на 8 July 2011.

Поврзано[уреди | уреди извор]