Прејди на содржината

ЦЕФТА

Од Википедија — слободната енциклопедија
Central European Free Trade Agreement
Средноевропски договор за слободна трговија
(CEFTA)
Знаме на ЦЕФТА
Членки на ЦЕФТА
Основана21 декемвари 1992
ВидТрговски договор
Членство
Држава која претседава со организацијатаМакедонија Македонија
Генерален секретарРената Витез
Мреж. местоcefta.int

ЦЕФТА (англиски: Central European Free Trade Agreement (CEFTA)) е трговски договор помеѓу Албанија, Босна и Херцеговина, Македонија, Молдавија, Србија, УНМИК во име на Република Косово и Црна Гора. Поранешни членови се Полска, Чешка, Словачка, Словенија, Унгарија и Хрватска кои станале чланки на Европската Унија.

ЦЕФТА ја основале Полска, Чехословачка и Унгарија на 21 декември 1992 во Краков. Подоцна членки станале Словенија (1996), Романија (1997), Бугарија (1998), Хрватска (2002) и Македонија (2006).

ЦЕФТА е договор кој денес ја дефинира единствената слободна трговска зона во југоисточна Европа, иако името на договорот го опишува договорот на земјите средна Европа.

Историја[уреди | уреди извор]

Првобитен договор[уреди | уреди извор]

Првобитниот договор го потпишале земјите од Вишеградската група, односно Полска, Унгарија и Чехословачка на 21 декември 1992 во Краков, во Полска. Договорот стапил на сила во јули 1994.

Словенија се приклучила во 1996, Романија 1997, Бугарија 1998, Хрватска 2003 и Македонија 2006.

Договор од 2006[уреди | уреди извор]

Сите земји од оригиналниот договор, со исклучок на Македонија, влегоа во Европската Унија и со тоа ја напуштија ЦЕФТА. Поради тоа, беше одлучено Договорот да се прошири за да ги покрие и останатите балкански држави, кои веќе создале матрица на билатерални договори за слободна трговија во рамки на Пактот за стабилност во Југоисточна Европа.

На Самитот на премиерите на Југоисточна Европа, во Букурешт на 6 април 2006, ја усвоиле Декларацијата за проширување, која ќе ги опфати Албанија, Босна и Херцеговина, Молдавија, Србија, Црна Гора и УНМИК (во име на Косово)[1]. Било разговарано за можното пристапување на Украина.[2] Новиот Договор бил потпишан на 19 декември 2006 на Самитот на премиери од Југоисточна Европа во Букурешт.[3] До ратификација дошло на 31 март 2007 и новиот договор стапил во сила на 1 мај 2007 година.[4]

Сегашни и поранешни членки на ЦЕФТА[уреди | уреди извор]

Држава Пристапување Заминување -
 Полска 1992 2004
 Унгарија 1992 2004
Предлошка:CZS  Чешка (1993) 1992 2004
 Словачка (1993) 2004
 Словенија 1996 2004
 Романија 1997 2007
 Бугарија 1999 2007
 Хрватска 2003 2013
Македонија Македонија 2006
 Албанија 2007
 Босна и Херцеговина 2007
 Молдавија 2007
 Црна Гора 2007
 Србија 2007
 Косово 2007

Галерија[уреди | уреди извор]

  CEFTA земји-членки
  земји-членки ЕУ

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „action = total_news & main_id = 417“. Архивирано од изворникот на 2018-03-05. Посетено на 2018-02-18.
  2. [1]
  3. [2]
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-03-08. Посетено на 2018-02-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]