Холмс (комета)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холмс
Comet 17П/Холмс и неговата сина боја јонска опашка
(преземено на 4 ноември 2007 година)
Откривање
Откриена6 ноември 1892
Други
ознаки
1892 V1; 1892 III;
1892f; 1899 L1;
1899 II; 1899d;
1906 III; 1906f;
1964 O1; 1964 X;
1964i; 1972 I;
1971b; 1979 IV;
1979f; 1986 V;
1986f; 1993 VII;
1993i
Орбитални особености A
Епоха27 октомври 2007 (ЈД 2454400.5)
Афел5.183610 АУ
Перихел2.053218 АУ
Голема полуоска3.618414 АУ
Занесеност0.432564
Период6.882994 а
Наклон19.1126°
Последен перихел19 февруари, 2021Сеичи Јошида. „17П/Холмс“. Каталог на комети на Сеичи Јошида. Посетено на 2010-02-24.

Холмс (офиц.: 17P/Холмс) — периодична комета во Сончевиот Систем, откриена од британскиот аматерски астроном Едвин Холмс на 6 ноември 1892 година.

Иако вообичаено бил многу слаб објект, Холмс станал забележителен за време на неговото враќање во октомври 2007 година, кога привремено се осветли за фактор од околу половина милион, во најголемиот познат излив на комета, и стана видлив со голо око.

Исто така, накратко стана најголем објект во Сончевиот Систем, бидејќи неговата кома (тенка топка од прашина што се расфрла околу кометата) се проширила до пречник поголем од онаа на Сонцето (иако неговата маса остана мала).

Откритие[уреди | уреди извор]

10 ноември 1892 година, во близина на Галаксијата Андромеда

Кометата Холмс била откриена од Едвин Холмс на 6 ноември 1892 година, додека вршел редовни набљудувања на Галаксијата Андромеда (М31).Холмс, Едвин (1892). „Откривање на нова комета во Андромеда“. Опсерваторијата. 15: 441–443. Bibcode:1892Обс....15..441Х Проверете го |bibcode= length (help).

Неговото откритие во 1892 година беше можно поради зголемувањето на неговата магнитуда сличен на излетот од 2007 година; се осветли до приближна јачина од 4 или 5 пред да згасне од видливост во период од неколку недели[1].

Откритието на кометата беше потврдено од Едвард Волтер Маундер (Кралска опсерваторија, Гринвич, Англија), Вилијам Хенри Мо (Кенсингтон , Лондон, Англија), и Б. Кид (Брамли, Сари, Англија).

Независни откритија беа направени од Томас Дејвид Андерсон (Единбург, Шкотска) на 8 ноември и од Мајк Браун (Вилкс, САД) и од Џон Евен Дејвидсон (Мекеј, Квинсленд, Австралија) на 9 ноември.

Првите пресметки на елиптичната орбита на 17P/Холмс биле направени независно од Хајнрих Кројц и Џорџ Мери Серл. Дополнителните орбити на крајот го утврдија датумот перихел како 13 јуни и орбиталниот период како 6,9 години. Овие пресметки докажаа дека кометата не е враќање на Кометата на Биела.

Набљудувани се појавите во 1899 и 1906 година, но кометата била изгубена (види Изгубена комета) по 1906 година додека не била обновена на 16 јули 1964 година, од Елизабет Ромер Поморска опсерваторија на САД за знаме, Аризона, Соединетите Американски Држави). Потпомогнати од компјутерските предвидувања на Брајан Г. Марсден, кометата е набљудувана при секое следно враќање.

Излив од 2007 година[уреди | уреди извор]

Комета со краток период 17P/Холмс

За време на неговото враќање во 2007 година, Холмс неочекувано осветли од магнитуда од околу 17 до околу 2,8 во период од само 42 часа, што го направи видливо со голо око.

Ова претставува промена на осветленоста со фактор од околу половина милион и е најголемиот познат излив на комета.

Испадот се случи од 23 до 24 октомври 2007 година.

Првата личност што наводно забележала промена била J. А. Хенрикез Сантана на Тенерифе на Канарски Острови; минути подоцна, Рамон Навес во Барселона ја забележа кометата со светлинска величина 7,3. Таа стана лесно видлива за голо око како светло жолта „ѕвезда“ во Персеј, Фишер, Даниел. и до 25 октомври 17P/Holmes се појави како трета најсветла „ѕвезда“ во тоа соѕвездие.

Иако големите телескопи веќе покажаа детали за кометата со ситни размери, набљудувачите со голо око го гледаа Холмс само како ѕвезда до 26 октомври. Тоа е затоа што за време на излетот на кометата, нејзината орбита ја однесе до противположба во однос на Земјата, и бидејќи опашките на кометата се насочени подалеку од Сонцето, набљудувачите на Земјата гледаа речиси право надолу по опашката на 17П/Холмс, со што кометата изгледа како светла сфера.

јадрото на Холмс се проценува на 3,4 км.

Кометата Холмс не само што стана посветла, туку и нејзината кома (небулозна обвивка околу јадрото) се прошири. Кон крајот на октомври 2007 година кома на очигледен пречник се зголеми од 3,3 лачни минути на над 13 лачни минути. Кометата остана видлива во февруари 2008 година иако стана предизвикувачка цел со светлинска величина +5 во соѕвездието Персеј. Се проширил на повеќе од 2 степени на лак како што се гледа од Земјата, и на тој начин имал многу мала површинска осветленост.

Во јануари 2015 година се случи излив од 3-4 степени, но сепак беше потребен голем телескоп за да се види.

Наводи[уреди | уреди извор]

Комета 17P/Холмс, 2007/11/02

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Комети со бројни ознаки
Претходна
16P/Brooks
Холмс (комета) Следна
18D/Perrine–Mrkos