Хиџаз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хиџаз
ٱلْحِجَاز
Al-Ḥijāz
Region
Skyline of Хиџаз
Карта на Хиџаз на која се прикажани градовите Мека , Медина, Џеда, Јанбу и Табук. Денешниот саудиска покраина е оцртана со црвено, а Кралството Хиџаз од 1923 година е со зелено.
Карта на Хиџаз на која се прикажани градовите Мека , Медина, Џеда, Јанбу и Табук. Денешниот саудиска покраина е оцртана со црвено, а Кралството Хиџаз од 1923 година е со зелено.
Држава Саудиска Арабија
ПокраинаБаха, Мека, Медина, Тебук

Хиџаз (арап. ٱلْحِجَاز, al-Ḥijāz – бариера) ― регион во западниот дел на Саудиска Арабија. Ги опфаќа градовите Мека, Медина, Џеда, Табук, Јанбу, Таиф и Балџураши. Позната е и како „Западна провинција“ во Саудиска Арабија. [1] На запад се граничи со Црвено Море, на север со Јордан, на исток со Наџд и на југ со регионот Асир.[2] Најголем град е Џеда (втор по големина град во Саудиска Арабија), а Мека и Медина се четврти и петти по големина градови во државата. Хиџаз е најкосмополитски регион на Арапскиот Полуостров.[3]

Хиџаз е значаен по тоа што таму се наоѓаат исламските свети градови Мека[4] и Медина,[5] [6] [7] најсветите места во исламот. Како место на двете најсвети места во исламот, Хиџаз добил на значење во арапската и исламската историја и политика. Регионот Хиџаз е регион со најмногу жители во Саудиска Арабија,[8] како и во остатокот од Саудиска Арабија најмногу се зборува арапски јазик, а хиџашкиот арапски е најраспространет дијалект во регионот. Некои Хиџази имаат различно етничко потекло,[3] но сепак огромно мнозинство имаат арапско потекло.[9]

Регионот, според исламот, е родно место на исламскиот пророк Мухамед, кој е роден во Мека, за која месното население смета дека е основана од исламските пророци Абрахам, Исмаил и Агар. [10] Областа по раните муслимански освојувања станала дел од неговото царство и била дел од калифатите кои се појавиле подоцна, прво била под Праведниот Калифат, па под Калифатот на Омајадите и на крајот од Абасидскиот Калифат. Отоманското Царство делумно ја контролирало областа; по неговото пропаѓање, накратко во 1925 година била дел од независното Кралство Хиџаз а потоа бил освоен од Султанатот Неџд, по што било создадено Кралството Хиџаз и Неџд.[11] Во септември 1932 година, Кралството Хиџаз и Неџд се припоило кон саудиските доминации Ал-Хаса и Катиф, со што било создадено обединетото Кралство Саудиска Арабија.

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Mackey, p. 101. "The Western Province, or the Hejaz[...]"
 2. Hopkins, Daniel J. (2001). Merriam-Webster's Geographical Dictionary. стр. 479. ISBN 0-87779-546-0. Посетено на 17 March 2013.
 3. 3,0 3,1 Leatherdale, Clive (1983). Britain and Saudi Arabia, 1925–1939: The Imperial Oasis. стр. 12. ISBN 9780714632209.
 4. [Куран 48:22]
 5. [Куран 9:25]
 6. [Куран 33:09]
 7. [Куран 63:1]
 8. „Mecca: Islam's cosmopolitan heart“. Архивирано од изворникот на 2018-12-14. Посетено на 2023-04-13. The Hijaz is the largest, most populated, and most culturally and religiously diverse region of Saudi Arabia, in large part because it was the traditional host area of all the pilgrims to Mecca, many of whom settled and intermarried there.
 9. Minahan, James (1996). Nations Without States: A Historical Dictionary of Contemporary National Movements (англиски). Greenwood Press. стр. 229. ISBN 978-0-313-28354-3.
 10. Lings, Martin (1983). Muhammad: His Life Based on the Earliest Sources. Islamic Texts Society. ISBN 978-0-946621-33-0.
 11. Yamani, M. (2009), Cradle of Islam: the Hijaz and the quest for an Arabian identity, I.B. Tauris, ISBN 978-1-84511-824-2 (Pbk. ed.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]