Фудбалска Асоцијација на Кипар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого
Основана 1934
Примена во ФИФА 1948
Примена во 1954
Претседател
Костакис Кутсокумнис


Фудбалската Асоцијација на Кипар (грчки: Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου) (КОП) е најголема фудбалска организација во Кипар која се залага за организација и развој на фудбалскиот спорт и за репрезентацијата на Кипар.

Фудбалот во кипар го донеле британски војници, па така и фудбалската игра почнала да се развива со закаснување во однос на околните земји. Фудбалската асоцијација е основана во 1934, член на ФИФА е од 1948, а член на УЕФА е од 1954.

Асоцијацијата е сместена во Никозија, со која раководи Костакис Кутсокумнис.

Во организација на асоцијацијата се игра:

  • Прва лига
  • Втора лига
  • Куп на Кипар
  • Супер куп

Националното првенство се игра од 1935. Прв победник бил ФК Траст од Ларнака. Најуспешни клубови се ФК Омонија, ФК АПОЕЛ и ФК Анортозис од Фамагуста.

Купот на Кипар исто така се игра од 1935. Најмногу трофеи освоил ФК Апоел од Никозија.

Прв меѓународен натпревар на Фудбалската репрезентација на Кипар се одиграл во Тел Авив во Израел на 30 јули 1992 со репрезнацијата на Израел која ја изгубиле со резултат 3:1.

Боите на дресовите се сина и бела.

Национален стадион е Нео ГСП со капацитет од 24,400 гледачи.

Редовно учествува во сите квалификациони натпреварувања за Светското и Европското првенство во фудбал

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: НФ-БордВИВА светски куп
World Map FIFA.svg
Европски национални фудбалски асоцијации (UEFA)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херцеговина | Бугарија | Велс | Германија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Кипар | Латвија | Литванија | Лихтенштајн | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Острови | Финска | Франција | Грузија | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија