Фердинанд Врангел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фердинанд Врангел
Портрет на Врангел од 1892 г.
Роден(а)9 јануари 1797
Псков
Починал(а)6 јуни 1870
Тарту, Дорпат, Естонија
Занимањеморепловец, поларен истражувач, адмирал

Фердинанд (Фјодор) Петрович Врангел (руски: Фердина́нд Петрович Врангель; Псков, 9 јануари 1797Дорпат, 6 јуни 1870) бил барон, руски морепловец, поларен истражувач, адмирал, почесен член на Руската академија на науките во Санкт Петербург во (1855) и еден од основачите на Руското географско друштво.

Потекло[уреди | уреди извор]

Фердинанд Врангел потекнува од германско благородно семејство од балтичката област. Тој бил син на артилериски мајор Петар Лудвиг Врангел (1760-1807) и неговата сопруга Доротеја Маргарит Барбара фон Фрајман (1768-1806). Неговиот дедо се доселил од Данска и бил коморник на дворот на Петар III и Катерина II, но паднал во немилост и побегнал од земјата. Тој учествувал на патот околу светот со бродот "Камчатка" 1817 - 1819, кој го предводел Василиј Головњин. Од 1820 до 1824 го истражува северниот крајбрежен појас на источниот Сибир, а од 1825 до 1827 води уште една руска експедиција околу светот. Од 1829 до 1835 бил гувернер на рускиот дел на Алјаска, а потоа министер за морнарица. Кога царската влада 1867 ја продала Алјаска на САД, силно протестираа.

По него го добил името Врангеловиот остров.[1]

Главен труд: „Патување по северните брегови на Сибир и по Леденото море 1820—1825“ (1841)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ferdinand Petrovich Wrangel (англиски). Encyclopædia Britannica. Посетено на 11 ноември 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]