Тракиска гробница во Казанлак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско наследство на УНЕСКО
Тракиска гробница
Назив според описот на списокот
Мадарскиот коњаник
Вид Културен
Критериуми i, iii, iv
Навод 44
Регион по УНЕСКО Европа
Координати 42° СГШ 25° ИГД / 
Запис
Прогласено 1979 (3то. заседание)

Тракиската гробница во Казанлак (бугарски: Казанлъшка гробница) е полукружна гробница од цигла во форма на кошница во близина на градот Казанлак во централна Бугарија. Споменикот датира од крајот на 4 век п.н.е., а од 1979 година се наоѓа на списокот на УНЕСКО за заштита на светското наследство.

Опис[уреди | уреди извор]

Гробницата е дел од поголема тракиска некропола. Се состои од тесен ходник и заоблена просторија за погребување, и двете украсени со мурали кои претставуваат тракиски пар за време на ритуална погребна свеченост.

За да се зачуваат цртежите, гробницата е затворена за јавноста, но изградена е реплика во соодветна димензија во близината.[1]

Жената од муралот се наоѓа на задната страна на бугарската монета во вредност од 50 стотинки, од 2005 година.[2]

Гробницата се наоѓа блиску до стариот тракиски главен град Севтополис.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bulgaria Travel [1]
  2. Bulgarian National Bank. Notes and Coins in Circulation: 50 stotinkas. – Retrieved on 26 March 2009.