Тесна кожа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тесна кожа е југословенски филм од 1982 година. Сценариото на филмот го напишал Синиша Павиќ, додека режисер бил Миќо Милошевиќ. Главни ликови во филмот биле Мито Пантиќ кој бил игран од Никола Симиќ и Среќко Шојиќ кој бил игран од Милан Гутовиќ. Филмот се стекнал со голема гледаност во поранешната СФРЈ и имал уште три продолженија. По завршувањето на четвртиот дел, во Србија била снимена серија со наслов „Бела лаѓа“ која е продолжеток на серијалот „Тесна кожа“.

Продолжетоци[уреди | уреди извор]

Вториот дел на серијалот бил сниман пет години подоцна, поточно цо 1987 година. Како и првиот, така и вториот достигнал голема гледаност во СФРЈ. Третиор дел бил сниман во 1988 година, додека последниот со тој наслов бил сниман во 1991 година.

Во секој дел од серијалот учествувала по некоја позната ѕвезда од југословенската естрада, како на пример Лепа Брена, „Рокери од Морава“ и Сузана Перовиќ, Зорица Марковиќ и Снежана Бабиќ. Сценариото било напишано од Синиша Павиќ, на вториот, третиот и четвртиот дел, а режисери биле Александар Ѓорѓевиќ (на третиот дел) и Милан Живковиќ (на вториот и четвртиот дел).

Улоги[уреди | уреди извор]

Редовните ликови/ глумци во серијалот се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]