Прејди на содржината

Никола Симиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Никола Симиќ
Роден(а)18 мај 1934(1934-05-18)
Белград, Југославија
Починал(а)9 ноември 2014(2014-11-09) (возр. 80)
Белград, Србија
НационалностСрбија Србин
Активен период1957–2014

Никола Симиќ (српски: Никола Симић 18 мај 19349 ноември 2014) бил српски глумец, најпознат по неговата улога како Мита Пантиќ во неколку филмови, особено во југословенскиот филм „Tesna koža“ („Тесна кожа“). Тој учествувал во повеќе од 160 филмови почнувајќи од 1957 година.

Одбрана филмографија[уреди | уреди извор]

Film
Година Наслов Улога Забелешки
2003 Јагода во супермаркетот Кобец Jagoda u supermarketu (српски наслов)
2001 Бумеранг Апрковиќ
1998 Лаење на ѕвездите Директор на училиштето Lajanje na zvezde (српски наслов)
1991 Вонземјаните се криви за сè Вонземјанец Svemirci su krivi za sve (српско-хрватски наслов)
1984 Нема проблем Миленко Пантиќ Nema problema
Давител против давител Инспектор Огњен Страхињиќ Davitelj protiv davitelja (српско-хрватски наслов)
1982 Тесна кожа Димитрија "Мита" Пантиќ Tesna koža (српско-хрватски наслов)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]