Тесна кожа 3

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Тесна кожа 3“ – југословенски филм од 1988 година, во режија на Александар Ѓорѓевиќ. Главните улоги ги толкуваат: Никола Симиќ, Милан Гутовиќ, Ружица Сокиќ, Рахела Ферари и Бата Живоиновиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Димитрије Мита Пантиќ (го игра Симиќ) е службеник во едно белградско претпријатие. Еден ден, возејќи се со трамвајот, тој ја губи чантата со деловните проекти, но пронаоѓа потполно иста чанта полна со девизи. Тој настан предизвикува големи промени во животот на неговото семејство, но и во претпријатието. Директорот Среќко Шојиќ (го игра Гутовиќ) планира со тие девизи да му го вратии долгот на Ѓоле, но Пантиќ решава да му ги врати парите на сопственикот. Меѓутоа, тој не ја добива очекуванат награда од сопственикот на парите и тогаш доаѓа до неочекуван пресврт...

Наводи[уреди | уреди извор]