Татјана Пинто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Татјана Пинто, десно.

Татјана Лофамаканда Пинто (португалски: Tatjana Lofamakanda Pinto, 2 јули 1992 ) е германска атлетичарка, специјализирана за спринт дисциплини. Германски шампион е на 100 метри во 2014 и 2016 година и европски шампион штафета 4 по 100 метри во 2012 година.

Таткото Татјана Пинто е од Португалија, а мајката од Ангола [1] . Таа израснала во нејзиниот роден град Минстер . Во 2012 година Таа завршила средно училиште за социјална и здравствена заштита. Таа во моментов студира социологија [2] .

Спортска биографија[уреди | уреди извор]

Во 2011 година победила со своите сонародници Александар Бургарт, Катарина Громпа и Ен Лен Фризе на Европското јуниорско првенство во Талин на 4-100 метри штафета со резултат од 43,42.[3]

На Европското првенство во 2012 година во Хелсинки, освоила златен медал штафета 4 по 100 метри заедно со Лен Гинтер, Ана Цибис и Вернер Зајлер.

Во текот на 2016, Пинто го освоила германското првенство на 60 метри, што бил нов личен рекорд. По овој успех, таа имала амбиција да истрча 100 метри под 11 секунди.[4] . Таа станала германски шампион на 100 метри на 19 јуни со 11,22 секунди.[5] На Европското првенство во Амстердам на 100 м завршува како 6-ти во финалето со 11,33 секунди, а со штафета од 4 по 100 метри освоила бронзен медал позади Холандија и Обединетото Кралство.

Во Берлин на 26 јануари 2018 година Татјана Пинто го освоила најдобриот светски резултат во сезоната на 60 метри 7.08, подобрувајќи го резултатот од 7.11 Мириел Ауре од Брегот на Слоновата Коска .

Поважни резултати[уреди | уреди извор]

Година Конкуренција Локација Град Дисциплина Резултатот Детали
Репрезентативка на Германија
2010 година Светско првенство У-20 Монктон 6. 100 м 11,80 [1]
4 ч. 100 м 43.74 [2]
2011 година Европско првенство У-20 Талин 100 м 11.48 [3]
4 × 100 м 43.42
2012 Европско првенство Хелсинки 8. 100 м 11.62 [4]
4 × 100 м 42.51
Олимписки игри Лондон 9. 4 × 100 м 42.67 [5]
2013 Европско јуниорско првенство U-23 Тампере 100 м 11,50 [6]
4 × 100 м 43.29
2014 Светско првенство Насау 6. 4 × 100 м 43.37 [7] Архивирано на 16 септември 2018 г.
2015 Европско тимско првенство, Суприлига Чебоксари 4. 100 м 11.52 [8]
4 x 100   м 43 с. 21
2016 година Европско првенство Амстердам 6. 100 м 11.33 [9]
4 × 100 м 42.47
Олимписки игри Рио де Жанеиро 4. 4 × 100 м 42.10 [10]
2017 Светско првенство за првенство Насау 4 × 100 м 42.84 [11] Архивирано на 5 мај 2019 г.
4 × 200 m 1: 30.68 [12] Архивирано на 5 мај 2019 г.
Светско првенство Лондон 4. 4 × 100 м 42,36 [13]

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

[6]

Дисциплина Резултатот Град Датум
60 м во сала 7.06 Германија Дортмунд 17 февруари 2018 година
100 м отворено 11,00 Манхајм 29 јули 2016 година
200 м отворено 23.02 Манхајм 28 јуни 2015 година
во салата 23,19 Германија Дортмунд 18 февруари 2018 година

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]