Прејди на содржината

Список на реки во Обединетото Кралство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на поважните реки во Обединетото Кралство
Северн од воздух
Темза гледана од Лондонското око
Трент

Ова е список на најзначајните реки во Обединетото Кралство наведени со нивната должина и земјите во кои се наоѓаат:

Место Река Должина (км) Земја
1 Северн[1] 354  Велс /  Англија
2 Темза[1] 346  Англија
3 Трент[1] 297  Англија
4 Голем Уз[1] 230  Англија
5 Вај[1] 215  Велс /  Англија
6 Јур/Уз 208  Англија
7 Теј[1] 188  Шкотска
8 Спеј 172  Шкотска
9 Клајд 172  Шкотска
10 Нин[1] 161  Англија
11 Твид[1] 155  Англија /  Шкотска
12 Ејвон (Ворикширски) 154  Англија
13 Идн 145  Англија
14 Ди 140  Шкотска
15 Видам 132  Англија
16 Тим 130  Велс /  Англија
17 Дон[1] 129  Шкотска
18t Бан 122  Северна Ирска
18t Тејфи[2] 122  Велс
19t Тауи 121  Велс
19t Рибл 120  Англија
19t Ејвон (Бристолски) 120  Англија
21 Тајн[1] 118  Англија
22 Дервент 115  Англија
23t Ер 114  Англија
23t Нит 114  Шкотска
25t Тиз 113  Англија
25t Медвеј 113  Англија
25t Мерзи 113  Англија
28t Ди[1] 112  Велс /  Англија
28t Дон 112  Англија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 Rivers and the British Landscape, (2005), Sue Owen et al., Carnegie Publishing, ISBN 978-1-85936-120-7
  2. „- River Teifi - CCW“. Архивирано од изворникот на 2014-02-21. Посетено на 2014-09-19.