Северн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северн
Severn
Велшки: Afon Hafren, латински: Sabrina
River
Реката Северн кај Шрусбери поглед од замокот Шрусбери.
Земји Обединето Кралство, (Велс, Англија)
Региони Среден Велс, Западен Мидлендс, Југозапад
Административни
региони
Повис, Шорпшир, Воркестершир, Глочестершир
Градови Шрусбери, Вустер, Глостер, Бристол
Извор
 - место Плинлимон, Кередигион, Велс
 - височина 610 м
 - координати 52°29′36″ N; 3°44′04″ W / 52.493465° СГШ; 3.734578° ЗГД / 52.493465; -3.734578
Утока
 - местоположба Бристолски Залив, Обединето Кралство
 - височина м
Должина 354 км
Слив 11.420 км2
Истек во Бјудли, Воркестершир 7815 7622_region:GB_scale:25000 SO 7815 7622
 - просечен 61,17 м3 [1]
 - максимален 533,48 м3
максимумот е забележан на 21 март 1947 година[2]
Сливот на реката Северн
Сливот на реката Северн
Сливот на реката Северн

Реката Севернрека во Велс. Извира од Плинлимонските Планини во западен Велс, а нејзиниот горен тек се спушта 455 м по должината на првите 24 км до долината Повис. По поминувањето низ клисурата Ајронбриџ што се наоѓа на границата меѓу Англија и Велс, реката има полукружен тек низ централна Англија. Една од притоките на нејзиниот средиштен тек, Ејвон во Ворикшир, тече низ родниот град на Вилијам Шекспир, Стратфорд на Ејвон. Јужно од Глостер реката се ширии кривули сè до естуарот, кој се влева во Бристолскиот Залив под градот Њупорт. На месните жители долниот тек на Северн им е познат според ѕидот од прилив, т.н. бор, бранот што се движи со брзина од околу 25 км/ч, достигнуваќи висина од речиси 3 м.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „National River Flow Archive – 54001 Severn @ Montford“. Архивирано од изворникот на 2007-10-23. Посетено на 24 January 2008.
  2. „HiFlows-UK“. Архивирано од изворникот на 2007-01-09. Посетено на 24 January 2008.