Разлика помеѓу преработките на „Падеж“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: th:การก)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Таблица на падежи}}
Во [[лингвистика]]та, '''падеж''' е [[Флексична парадигма|парадигма]] на [[флексија|флексивни]] [[именки]]. Во многу европски јазици, променливите форми означуваат [[граматика|граматичка]] улога.
941.847

уредувања

Прегледник