Орнатив

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во лингвистиката, орнативниот падеж е именски падеж што значи „обдарен со“ или „снабден со“.

Овој падеж се наоѓа во јазикот думи, кој го одбележува со суфиксот - ми.[1]

Во унгарскиот, падежот е обележан со суфиксот - с. На пример, "ajto" ("врата"), како и во "zöld ajtós ház" ("куќа со зелена врата"); "hálószoba" ("спална соба"), како и во "2 hálószobás lakás" ("стан со 2 спални соби").

На свахилски, -enye е орнативен падежен дел. Потребно е префикс зависно од именската класа на главната именка на главата (претходната) и е проследена со друга именка, во изрази како што се „nyumba yenye chumba kimoja“ што значи „куќа со една соба“.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. van Driem, George. A grammar of Dumi, 1993.
  2. „Year 2 Grammar Notes“. University of Georgia.