Разлика помеѓу преработките на „Исток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 392 бајти ,  пред 4 месеци
(Откажано уредувањето 4318777 на уредникот 89.111.226.171 (разговор))
Ознака: Отповикај
 
==Исток како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Патници од истокот“ (''Путници са истока'') - песна во проза на српскиот писател [[Иво Андриќ]] од 1961 година.<ref>Иво Андрић, ''Ex Ponto - Немири - Лирика''. Београд: Просвета, 1977, стр. 238-239.</ref>
* „Исток-запад“ - книга на [[Јадранка Владова]] и Н. Кнеѓевиќ.<ref>Магор, ''Каталог 2015''. Скопје, 2015, стр. 22.</ref>
* „Исток“ (англиски: ''East'') - песна на англискиот гудачки квартет „[[Баланеску квартет|Баланеску]]“ (''Balanescu Quartet'') од 1994 година.<ref>[https://www.discogs.com/Balanescu-Quartet-Luminitza/master/92996 DISCOGS, Balanescu Quartet* ‎– Luminitza (пристапено на 17.6.2020)]</ref>
* „Исток“ (англиски: ''East'') - албум на австралиската [[Поп-музика|поп]]-[[Рок-музика|рок]] група „[[Колд Чизел]]“ (''Cold Chisel'') од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=YxfLLf4pXfU YouTube, Cold Chisel - ''East'' (1980) Full Album (пристапено на 29.9.2017)]</ref>
* „Север,„Исток“ југ,(англиски: исток и запад“ (''North, South, East and West'') - песна на австралискатаамериканската музичка [[Рок-музика|рок]]-група „[[ЧрчТаксидо мун]]“ (''The ChurchTuxedomoon'') од 19881981 година.<ref>[https://www.youtubediscogs.com/watch?v=kcouA8yXYPMTuxedo-Moon-Desire/master/20697 YouTubeDISCOGS, TheTuxedomoon Church‎– - Starfish (Full Album) 1988 - 480P.mp4Desire (пристапено на 159.105.20172021)]</ref>
* „Север, југ, исток и запад“ (англиски: ''North, South, East and West'') — песна на австралиската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Чрч]]“ (''The Church'') од 1988 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=kcouA8yXYPM YouTube, The Church - Starfish (Full Album) 1988 - 480P.mp4 (пристапено на 15.10.2017)]</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник