Тирол (покраина): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 10 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: ељеф → елјеф
с (ставена Категорија:Тирол користејќи го HotCat)
с (Правописна исправка, replaced: ељеф → елјеф)
=Географија=
 
Тирол го зафаќа [[запад|западниот]]ниот дел на Австрија и се граничи со:
*на [[север]] - [[Германија]]
*на [[исток]] - [[Салцбург (покраина)|Салцбург]]
=Природни одлики=
 
По површина, Тирол е петта по големина покраина во Австрија. Според [[рељефрелјеф]]от, е [[планина|планинско]] подрачје во срцето на [[Алпи]]те. Средишниот дел на покраината е [[низина|низински]] низ кој тече [[река]]та [[Ин]], додека пак во Источен Тирол тече реката [[Драва]]. Климата во поголемиот дел е [[континентална клима|континентална]], а во повисоките делови е [[планинска клима|планинска]].
 
=Население=
 
Населението брои околу 710.000 жители и е петта покраина по населеност. Густината изнесува 55 жители/км2 што е понизок од просекот на државно ниво. Етничкиот состав го сочинуваат мнозинството [[Австријци]] и во поново време има значително доселување на луѓе од [[СФРЈ|државите на поранешна Југославија]] и [[Турци]].
 
 
[[Категорија:Административна поделба на Австрија]]

Прегледник